Możesz palić węglem bez dymu - dowiedz się jak!

Nie dla Smogu, Tak dla Węgla!

Sezon grzewczy w Polsce trwa zazwyczaj przez około 6 miesięcy w roku. Palić w piecu zaczynamy często już we wrześniu i kończymy wraz z nadejściem cieplejszych kwietniowych nocy. Samą czynność wykonujemy raczej automatycznie i bez większej refleksji nad tematem – po prostu wiemy, że jeśli chcemy mieć ciepło w domu, to musimy to zrobić i już. Sposób, w jaki palimy w piecu wynika często z nawyku wypracowanego przez lata praktyki. Nie każdy jednak wie, że istnieje prosta i niewymagająca nakładów finansowych metoda na to, aby palić węglem bardziej ekologicznie, efektywniej i taniej. Nie trzeba zmieniać nawet rodzaju paliwa, którego używamy do opalania. Mówimy tu o sposobie palenia w piecu od góry.

Metoda palenia w piecu od góry - w jakim kotle

Metoda może być wykorzystana w każdym piecu i kotle, który posiada wylot z paleniska nad paliwem i nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Jednocześnie uważana jest za najczystszą z metod ekonomicznego palenia. Nie wymaga zakupu dodatkowych sprzętów lub przerabiania instalacji, kluczowe znaczenie ma natomiast sposób postępowania przy rozpalaniu.

Sama metoda różni się od tradycyjnego palenia tym, że zamiast rozpalania podpałki od dołu, na początku zasypujemy piec lub kocioł większą ilością wybranego paliwa, a następnie odpalamy rozpałkę na wierzchu stosu. Ponieważ płomienie powstające w wyniku takiego sposobu spalania schodzą stopniowo w kierunku z góry na dół, ogień trawi nie tylko węgiel czy drewno, ale co bardzo istotne również wszystkie lotne składniki paliwa, które przy metodzie palenia od dołu powodują osadzanie się sadzy w kominie, kopcenie i zanieczyszczanie powietrza dymem oraz smogiem.

Zalety metody palenia od góry

Jedną z najbardziej docenianych zalet metody rozpalania od góry stanowi wymierna oszczędność finansowa z niej wynikająca. W sytuacji palenia w piecu metodą z podpałką na dole marnowany jest potencjał grzewczy substancji lotnych uwalnianych przy spalaniu paliwa, ponieważ żar znajdujący się na spodzie pieca nie dopala w żaden sposób wydostającego się dymu i nie wykorzystuje go do pozyskania ciepła. Zupełnie inaczej wygląda spalanie substancji lotnych w przypadku metody palenia w piecu od góry, gdyż żar i płomienie znajdują się na wierzchu paliwa, a dzięki temu wypalają i przekształcają w energię wszystko to, co przy zastosowaniu innej metody opalania uleciałoby do atmosfery. Oszczędności wygenerowane poprzez spalanie substancji lotnych potrafią wynieść nawet do 30% całkowitych kosztów ogrzewania, czyli jesteśmy w stanie odłożyć na następny sezon grzewczy prawie 1/3 węgla lub drewna przeznaczonego do palenia. Przynosi to korzyść nie tylko dla danego użytkownika, ale myśląc bardziej globalnie, pozwala na zachowanie (i nie marnowanie) większej ilości zasobów naturalnych.

Zadbaj o środowisko - nie dla smogu, tak dla węgla!

Osoby, którym kwestia dbania o środowisko i szeroko pojęta ekologia leżą na sercu szczególnie docenią też fakt, że metoda palenia w piecu od góry sprawia, że mniej trujących pyłów jest emitowanych do atmosfery. Dodatkowym bonusem jest to, że dzięki spalaniu wspomnianych substancji lotnych, również kominy nie pokrywają się sadzą i smołą jak przy tradycyjnej metodzie palenia, a z samego komina nie wydobywają się ciemne kłęby, oraz nie generuje się duszący i nieprzyjemny zapach.

Ta prosta zmiana sposobu działania podczas rozpalania w piecu przynosi wachlarz korzyści przy jednoczesnym minimalnym nakładzie pracy. Rosnące poczucie odpowiedzialności i świadomość społeczeństwa w kwestiach szeroko pojętej ekologii sprawia również, że do niewątpliwych zalet ekonomicznych płynących z zastosowania metody palenia w piecu od góry nie sposób nie dodać faktu zminimalizowania ilości dymu oraz smogu wypuszczanych do atmosfery. Prosta zmiana nawyku w obsłudze pieca może sprawić, że również w sezonie grzewczym będziemy mogli oddychać pełną piersią.

NOWOCZESNE PALENIE WĘGLEM I DREWNEM - ZOBACZ INSTRUKCJĘ >>